top of page

Profilowanie kryminalne - 
szkolenie podstawowe

Profilowanie, to dochodzenie do krótkiej, dynamicznej charakterystyki, zwięźle ujmującej najważniejsze cechy nieznanego sprawcy przestępstwa oraz przejawy jego zachowań.

                                                                                                                                                                           –Profesor Józef Gierowski

Profilowanie kryminalne jest metodą wokół której narosło wiele legend oraz wyobrażeń.  W rzeczywistości tym terminem określa się proces wyciągania wniosków na temat cech indywidualnych jednostek odpowiedzialnych za popełnienie przestępstwa lub przestępstw w przypadku seryjności. Profiler tworzy charakterystykę sprawcy na podstawie analizy czynów przed, w trakcie oraz po dokonaniu zbrodni. Wnioski płynące z przeprowadzonej analizy są porównywane i uzupełniane w oparciu o zebrany materiał dowodowy oraz fizyczne ślady pozostawione na miejscu zbrodni. 

Informacje:

Szkolenie wprowadza w tematykę profilowania kryminalnego nieznanych sprawców zabójstw. Czy można opisać sprawcę zabójstwa, gwałtu lub innego poważnego przestępstwa w sytuacji, gdy nie mamy bezpośrednich dowodów przeciwko podejrzanemu? Jeśli tak, w jaki sposób można to zrobić? Jak przygotować wartościowy opis sprawcy, jeśli nie ma świadków zbrodni. Skąd śledczy wiedzą, ile lat może mieć sprawca? Jeśli nikt go nie widział. Dlaczego sprawca popełnił takie przestępstwo? Jaka była podstawa jego motywacji? Co skłoniło go do popełnienia brutalnego morderstwa? Czy zabójstwo było zaplanowane, czy też było wynikiem impulsu, którego sprawca nie potrafił kontrolować? Jak można to wszystko zrozumieć, nie znając sprawcy? Dlaczego morderca użył tego konkretnego narzędzia, aby zabić swoją ofiarę? Czy sprawca zamordował kogoś po raz pierwszy, czy też zabił kogoś wcześniej i najważniejsze pytanie: czy zabije ponownie? Na wszystkie te pytania i wiele innych postaramy się odpowiedzieć w szkoleniu Profilowanie Kryminalne. Kurs Profilowania Kryminalnego omawia prawdziwe przypadki i zdarzenia, które bezpośrednio przyczyniły się do rozwoju profilowania kryminalnego. Szkolenie prezentuje klasyczne profilowanie, zwane również profilowaniem metodą FBI. Każdy z poszczególnych etapów jest szczegółowo omawiany wraz z komentarzami i praktycznymi wskazówkami. Szkolenie definiuje zagadnienia i przedstawia możliwości metody profilowania kryminalnego jako narzędzia wykorzystywanego w procesie wykrywaczym nieznanych sprawców morderstw. Sekcje podzielone są tematycznie, dzięki czemu samo szkolenie zyskuje na przejrzystości, a także zrozumieniu i łatwości zapamiętywania prezentowanych treści.  Szkolenie zawiera także szczegółowy opis dychotomicznego podziału sprawców przestępstw na sprawców zorganizowanych i niezorganizowanych. Sam podział i badania leżące u jego podstaw stały się kamieniem węgielnym profilowania kryminalnego metodą FBI. Szkolenie kończy się omówieniem rzeczywistych przypadków, dzięki czemu osoba uczestnicząca w kursie będzie miała okazję zaobserwować, jak wygląda proces profilowania kryminalnego w praktyce. Wszystkie treści prezentowane podczas szkolenia mają swoje źródła w pracach naukowych, badaniach i publikacjach z zakresu m.in.: kryminologii, kryminalistyki i psychologii sądowej. Inspiracją do stworzenia szkolenia była rzeczywista metoda stosowana przez osoby zaangażowane w głośne śledztwa. Ponadto każda sekcja zawiera treści do pobrania.

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest zaznajomienie uczestnika z problematyką dotyczącą tworzenia profili psychologicznych nieznanych sprawców przestępstw. Przekazana na szkoleniu wiedza może znaleźć szerokie zastosowanie m.in. w opiniowaniu psychologiczno–sądowym, diagnostyce psychologicznej, ekspertyzach z zakresu kryminologii oraz psychologii sądowej. 

Program szkolenia:

W programie szkolenia poruszane są następujące zagadnienia: historia oraz główne założenia profilowania kryminalnego, wiodące szkoły profilowania kryminalnego, analiza miejsca zdarzenia, interpretacja śladów fizycznych a także behawioralnych. Analiza wiktymologiczna/wykorzystanie informacji dotyczących ofiary przestępstwa. Modus operandi, podpis, inscenizacja - sposób postępowania sprawcy. Ustalenie motywacji sprawcy - podstawowa klasyfikacja. Typologie sprawców zabójstw, podział behawioralno-motywacyjny. Typologia kryminalistyczna sprawców zabójstw. Część praktyczna, poświęcona jest analizie kryminalnych przypadków. Przedstawimy dokładne opisy zbrodni w których profilowanie znalazło swoje zastosowanie i przyczyniło się do ujęcia sprawcy morderstwa. 

Termin szkolenia: 

Koszt:

Ilość godzin:

399  PLN

8

Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: terminarz oraz szkolenia on-line.

bottom of page