top of page

Seryjni sprawcy morderstw - 
perspektywa
psychologiczno-kryminalistyczna 

Morderca seryjny według przyjętej definicji to taki, który dopuścił się morderstwa przynajmniej trzykrotnie.  Każde z morderstw jest poprzedzone okresem wyciszenia, który jest indywidualny dla każdego ze sprawców zbrodni. Przerwa w popełnieniu kolejnego zabójstwa może wynosić od kilku godzin do kilku lub nawet kilkunastu lat. Termin „seryjny zabójca” pojawił się pod koniec XIX wieku i został po raz pierwszy użyty do opisania przestępczej działalności Henry'ego Howarda Holmesa. 

Informacje:

Kim są ludzie, którzy potrafią z zimną krwią zabijać często obce sobie osoby. Mało jest tematów funkcjonujących w przestrzeni publicznej, które jednocześnie powodują niezrozumienie, zainteresowanie, wewnętrzny sprzeciw, odrazę, chęć sprawiedliwości dla ofiary i kary dla sprawcy, jak mordercy i ich zbrodnie. ,,Morderstwo bowiem choć nie ma języka przemawiać umie sposobem cudowny". Słowa te wypowiedziane przez Hamleta, mogą odnosić się do ilości pytań pozostawionych bez odpowiedzi każdorazowo po zbrodni morderstwa, które zostało nagłośnione przez media. A więc kim oni tak naprawdę są? Czy mordercę tworzy determinizm biologiczny czy może środowisko zewnętrze? Jaki wpływ ma rodzina, przyjaciele, znajomi? Czy traumatyczne przeżycia mogą mieć wpływ na "podjęcie decyzji" o dokonaniu zbrodni? Tych pytań jest bardzo wiele, nauka niestety nie zna definitywnych odpowiedzi na wszystkie z nich. Ustalenia, które są już znane przedstawimy na szkoleniu dotyczącym seryjnych sprawców morderstw. Skupimy się w nim głównie na morderstwach seryjnych ale dla lepszego zrozumienia prezentowanego tematu, poruszymy również kwestie zabójstw pojedynczych, wielokrotnych oraz masowych. Zaprezentujemy podstawowe typologie oraz wyniki badań dotyczące seryjnych morderców. Przedstawimy sylwetki sprawców i sposoby w jakich dokonywali swoich zbrodni.

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest zaznajomienie uczestnika z wiedzą z zakresu psychopatologii zachowania mającego miejsce w zbrodni morderstwa a także wykształcenie podstawowych umiejętności wykorzystywanych m.in w procesie tworzenia profilu psychologicznego. Przekazana na szkoleniu wiedza może znaleźć szerokie zastosowanie m.in w opiniowaniu psychologiczno–sądowym, diagnostyce psychologicznej, sporządzaniu ekspertyz z zakresu kryminologii oraz psychologii sądowej.

Program szkolenia:

Program szkolenia porusza następujące obszary: rodzaje zabójstw - definicja, podstawowe pojęcia, różnice. Zabójstwo seryjne, wielokrotne, zabójstwo masowe. Analiza kryminologiczna zabójstwa seryjnego. Zabójstwo seryjne - teorie psychologiczne, teorie psychiatryczne (psychozy i schizofrenia, rozszczepienie osobowości i dysocjacja, zaburzenia neurotyczne, psychopatia, parafilie, uzależnienia), teorie socjologiczne, teorie biomedyczne (podejście ewolucyjne, podejście neurologiczne, podejście genetyczne, podejście biochemiczne). Typologia kryminologiczna zabójstwa seryjnego. Typologia motywacyjna w modelu Holmesów: zabójcy seryjni wizjonerzy, zabójcy seryjni misjonarze, zabójcy seryjni dążący do zaspokojenia potrzeb seksualnych, zabójcy seryjni ukierunkowani na emocje, zabójcy seryjni ukierunkowani na komfort  oraz na dominację. Typologia kryminalistyczna zabójstwa seryjnego - zabójca zorganizowany, zabójca niezorganizowany. Analiza kryminalistyczna zabójstwa seryjnego. Przypadki do analizy - seryjni mordercy. 

Termin szkolenia: 

Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: terminarz oraz szkolenia on-line.

Koszt:

499  PLN

Ilość godzin:

8

bottom of page