top of page

Nieletni sprawcy zabójstw - 
perspektywa
społeczno-psychologiczna

Niewinne buzie, szczere uśmiechy, dziecięce spojrzenia – tak można pomyśleć, patrząc na ich zdjęcia. Rzeczywistość w ich przypadku okazuje się być zupełnie inna. Te niewinne dzieci w wieku zaledwie kilkunastu a czasem kilku lat stały się autorami brutalnych, mrożących krew w żyłach zbrodni. 

"Sprawcy bestialskiego morderstwa 2 latka zostali ujęci...mają niespełna 10 i 9 lat".

"To najmłodszy w Europie zabójca na tle seksualnym w chwili popełnienia morderstwa miał 13 lat", 

"Zabił trójkę dzieci sam mając 8 lat, to najprawdopodobniej najmłodszy w historii seryjny morderca".

To tylko niektóre z nagłówków artykułów opisujących zbrodnie nieletnich. W prezentowanym szkoleniu przekażemy wiedzę pozwalającą na zrozumienie nie tyle samego sprawcy jak mechanizmów, które stały za jego zbrodnią.

Informacje:

Urodzeni mordercy, czy, po prostu podatne na złe wpływy dzieciaki? Co sprawia, że młodzi ludzie a czasem jeszcze dzieci poniżej 10. roku życia z taką łatwością dopuszczają się przestępstw, przemocy, a nawet posuwają się do morderstwa? Kto jest za to odpowiedzialny? środowisko rodzinne czy bardziej rówieśnicy? a być może pop kultura...brutalne filmy i po stokroć brutalniejsze gry komputerowe w których dziecko może wcielić się w każdą postać a jego zachowanie ograniczone jest tylko i wyłącznie fabułą i fantazją twórców. Niektórzy poszukują odpowiedzi na innych kierunkach i badają czy to nie geny są odpowiedzialne za akty agresji w tym brutalne często pozbawione sensu i nie uzasadnione z punktu widzenia sprawcy morderstwa. Postaramy się odpowiedzieć na te, a także pozostałe pytania wykorzystując w tym celu istniejące teorie oraz badania nad przestępczością u małoletnich

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest zaznajomienie uczestnika z wiedzą z zakresu problematyki dotyczącej przemocy wśród nieletnich. Przekazana na szkoleniu wiedza może znaleźć szerokie zastosowanie w opiniowaniu psychologiczno–sądowym, diagnostyce psychologicznej, ekspertyzach z zakresu kryminologii oraz psychologii sądowej. 

Program szkolenia:

W programie szkolenia zostaną poruszane następujące zagadnienia: podstawowe koncepcje oraz definicje dotyczące przestępczości u małoletnich. Społeczne, rodzinne i osobowe czynniki ryzyka zachowań przestępczych nieletnich. Przestępczość nieletnich jako problem społeczny. Socjologiczne, pedagogiczne i psychologiczne koncepcje zachowań przestępczych nieletnich w tym: teoria społecznego uczenia się A. Bandury, teoria anomii R.Mertona, teoria zróżnicowanych powiązań E.H. Sutherlanda, teoria kontroli społecznej T. Hirschiego, teoria "dryfu" (neutralizacji) D. Matzy, teoria siły kontroli J.Hagana, A.R. Gillis'a, J. Simpson'a, teoria naznaczania społecznego, teoria napięcia R. Agnewa. W programie omówione zostaną również obszary takie jak: rodzinne determinanty zachowań przestępczych nieletnich. Rodzina w percepcji nieletnich sprawców przestępstw. Ostatni etap szkolenia skoncentruje się na diagnozie problemowej przestępczości a także na portrecie psychologicznym nieletnich sprawców zabójstw.

Termin szkolenia: 

Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: terminarz.

Koszt:

599  PLN

Ilość godzin:

8

bottom of page