Centrum Psychologii Sądowej
Dzieciobójstwo - perspektywa
psychologiczna
Dzieciobójstwo jest przestępstwem indywidualnym, określanym jako zabójstwo noworodka. Stanowi ono typ uprzywilejowany przestępstwa zabójstwa. Sprawcą tego przestępstwa może być jedynie matka dziecka, która dokonała dzieciobójstwa działając w okresie porodu pod wpływem silnego przeżycia związanego z przebiegiem porodu.
Informacje:
Dzieciobójstwo określa szczególny rodzaj przestępstwa, przestępstwa które społeczeństwo bez względu na okoliczności z całą mocą potępia. Nie bez znaczenia są tu okoliczności morderstwa. Po jednej stronie mamy całkowicie bezbronne dziecko a po drugiej jego matkę, która w percepcji społecznej powinna chronić i dbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Niestety w tym konkretnym przypadku pozbawia je życia. Co tak naprawdę popycha ją do tej zbrodni? Czy dzieciobójstwo jest planowane czy to raczej spontaniczna zbrodnia? Dlaczego kodeks karny przewiduje łagodniejszy wymiar kary dla tego typu przestępstwa i dlaczego dzieciobójstwa nie może dopuścić się ojciec dziecka? Na te oraz inne pytania udzielimy odpowiedzi w szkoleniu dotyczącym perspektywy psychologicznej dzieciobójstwa.
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest zaznajomienie uczestnika z problematyką dotyczącą dzieciobójstwa. Przekazana na szkoleniu wiedza może znaleźć szerokie zastosowanie w opiniowaniu psychologiczno–sądowym, diagnostyce psychologicznej oraz interwencji kryzysowej.
Program szkolenia:
W programie szkolenia poruszane będą następujące zagadnienia: dzieciobójstwo - stary problem nowych czasów. Zjawisko dzieciobójstwa w historii ludzkości. Zasady diagnozowania sytuacji interpersonalnych, w których dochodzi do dzieciobójstwa. Charakterystyka przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej i zaniedbania jako czynników dzieciobójstwa. Motywy dzieciobójstwa. Struktura wywiadu diagnostycznego i opracowanie zasad udzielania pomocy sprawczyniom zabójstw. Poradnictwo, interwencja kryzysowa i terapia dla sprawczyń. Programy korekcyjno-terapeutyczne dla dzieciobójczyń.
Termin szkolenia:
Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: terminarz oraz szkolenia on-line.
Koszt:
499 PLN
Ilość godzin:
8