top of page

Stalking 

Stalking według definicji jest to uporczywe prześladowanie lub nękanie, które może przybierać różne formy dające się opisać za pomocą przejawów zachowania sprawcy. Do najbardziej spotykanych należą – wysyłanie listów lub smsów, przesyłanie niechcianych prezentów, uporczywe telefonowanie, śledzenie, prowokowanie "przypadkowych" spotkań. Stalking może wywrzeć rujnujący wpływ zarówno na psychiczną jak i fizyczną kondycje ofiary, a także na jej postrzeganie przestrzeni społecznej i relacje z innymi ludźmi. 

Informacje:

Stalking rozwinięcie znaczenia tego słowa będzie oznaczało prześladowanie o charakterze ciągłym, skutkujące szeregiem negatywnych konsekwencji zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej u ofiary stalkera. Sam stalking może przybierać różne formy, może zacząć się od wręcz niezauważalnych gestów stalkera aby po krótkim czasie przerodzić się w pasmo zachowań, które zamienia spokojne życie ofiary w prawdziwe piekło. Ofiarą stalkingu może być każdy z nas i bynajmniej wbrew obiegowej opinii ni e dotyczy to tylko i wyłącznie ludzi z tzw "pierwszych stron gazet". Dzięki przekazanej na szkoleniu wiedzy uczestnik będzie mógł m.in.: nauczyć się rozpoznawać stalking, poznać elementy stalkingu, dowiedzieć się jaka jest skala zjawiska na podstawie zebranych danych i doświadczeń, określić sposób działania stalkera, rozpoznawać oczekiwania ofiar stalkingu wobec funkcjonariuszy policji, rozpoznać sytuację pierwszego kontaktu z ofiarą stalkingu, nauczyć się odróżniać fałszywe zgłoszenia i różnicować pomiędzy stalkingiem i innymi przestępstwami.

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest zaznajomienie uczestnika z problematyką dotyczącą zjawiska stalkingu na gruncie prawnym oraz psychologicznym. Przekazana na szkoleniu wiedza może znaleźć szerokie zastosowanie m.in.: w opiniowaniu psychologiczno–sądowym, diagnostyce psychologicznej, sporządzaniu ekspertyz z zakresu psychologii w szczególności psychologii śledczej. 

Program szkolenia:

Stalking - historia, podstawowe założenia, skala zjawiska, grupy ryzyka. Profil stalkera - cechy osobowościowe. Stalking w polskim kodeksie karnym – formy stalkingu. Uporczywe nękanie – na co zwrócić uwagę, jak gromadzić dowody, co przekazywać organom ścigania. Postępowanie ze stalkerem.​ Jaka jest funkcja psychologa sądowego w sprawach dotyczących stalkingu – (co profilujemy?). Jak można szacować ryzyko wystąpienia samobójstwa i eskalacji przemocy. Szacowanie ryzyka dotyczy: ryzyka popełnienia samobójstwa przez ofiary, ryzyko popełnienia samobójstwa przez stalkera. Związek zaburzeń osobowości z zachowaniami ingerencyjnymi. Sposoby i narzędzia pozwalające określić stalking w danej sytuacji.

Termin szkolenia: 

Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: terminarz oraz szkolenia on-line.

Koszt:

499  PLN

Ilość godzin:

8

bottom of page