Centrum Psychologii Sądowej
Regulamin świadczenia usług
Postanowienia ogólne:
1. Właścicielem i administratorem serwisu internetowego www.centrumpsychologiisadowej.com jest Błażej Cholewiński prowadzący działalność szkoleniowo-doradczą z siedzibą w Krakowie przy ulicy Aleja Powstania Warszawskiego 15, 30-553 Kraków
2. Użytkownicy przed rozpoczęciem korzystania z usług serwisu są zobowiązani zapoznać się z niniejszym Regulaminem. Rozpoczęcie korzystania z usług oznacza akceptację postanowień Regulaminu.
3. Za pośrednictwem serwisu możliwe jest dokonanie zakupu usług z zakresu szkoleń. Regulaminowi podlegają wszystkie usługi szkoleniowe świadczone w serwisie, za wyjątkiem promocji, programów lojalnościowych i innych opisanych w pkt 11, które w wypadku ich organizowania będą posiadały odrębne regulaminy.
4. Użytkownicy zobowiązują się do przestrzegania obowiązującego powszechnie prawa oraz postanowień niniejszego Regulaminu, od chwili rozpoczęcia korzystania z serwisu. W ramach korzystania z serwisu zabronione jest dostarczanie jakichkolwiek informacji o charakterze bezprawnym, obraźliwym, czy też naruszającym dobra osobiste.
Zasady Uczestnictwa w Szkoleniach
5. Uczestnicy wszystkich szkoleń organizowanych lub współorganizowanych przez Centrum Psychologii Sądowej oświadczają, że nie będą ich nagrywać, reprodukować, utrwalać lub rozpowszechniać w jakiejkolwiek formie. Wszystkie materiały szkoleniowe stanowią własność intelektualną ich twórców, są chronione prawem autorskim i udostępniane uczestnikom jedynie do użytku prywatnego. Materiały szkoleniowe nie mogą być sprzedawane, odsprzedawane lub udostępniane publicznie osobom nie biorącym udziału w szkoleniach. Centrum Psychologii Sądowej zastrzega sobie prawo do produkcji, reprodukcji i obróbki filmów wideo, nagrań audio, zdjęć, publikacji oraz jakichkolwiek innych materiałów związanych z prowadzonymi przez nią szkoleniami, z wyłączeniem jakichkolwiek innych podmiotów.
6. Poprzez udział w szkoleniach Uczestnik otrzyma pewną wiedzę obejmującą metodologię działania z zakresu tej dziedziny życia, której dotyczy szkolenie w stopniu i zakresie o którym mowa na stronie opisującej szkolenie. Informacje te zostaną również uwzględnione w materiałach edukacyjnych przekazywanych Uczestnikom (publikacje, produkty edukacyjne etc.). Centrum Psychologii Sądowej nie gwarantuje Uczestnikom osiągnięcia założonego przez nich skutku związanego z tematyką szkolenia. Uczestnik jest wyłącznie odpowiedzialny za sposób, w który korzysta z przedstawionych mu metodologii, w szczególności za wykorzystywanie ich niezgodnie z instrukcjami trenera.
7. Osoby biorące udział w szkoleniu oświadczają, że nie będą zgłaszać jakichkolwiek roszczeń w stosunku do szkoleń lub materiałów z nich pochodzących. Postanowienie to nie dotyczy konsumentów.
8. Centrum Psychologii Sądowej, nie jest w żaden sposób odpowiedzialne za nieupoważnione posługiwanie się lub wykorzystanie jego logotypu, firmy, treści publikacji, produktów edukacyjnych, danych pracowników i trenerów firmy przez osoby trzecie do ich własnych celów.
9. Promocje organizowane przez Centrum Psychologii Sądowej, rabaty lojalnościowe, zniżki pakietowe, oraz inne okazje, nie mogą być łączone.
10. Uczestnicy szkoleń Centrum Psychologii Sądowej oświadczają, iż rozumieją, że nie zastępują one psychoterapii, leczenia medycznego, farmakologicznego i mają charakter wyłącznie edukacyjny.
11. Osoby decydujące się na uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez Centrum Psychologii Sądowej, a będące w trakcie psychoterapii, leczenia medycznego, farmakologicznego, lub cierpiące na jakiekolwiek choroby, są proszone o skonsultowanie się ze swoim lekarzem lub psychoterapeutą przed skorzystaniem z oferty Centrum Psychologii Sądowej
12. Ze względu na charakter szkolenia oraz treść, uczestnikami szkolenia mogą być tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie.
Zawarcie i rozwiązanie umowy, zwroty:
13. Umowa o świadczenie usług przez Centrum Psychologii Sądowej może być zawarta poprzez zakup usługi bezpośrednio przez stronę www, możliwe jest również zgłoszenie się na szkolenie bezpośrednio w siedzibie Centrum Psychologii Sądowej oraz za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, przy czym w tym ostatnim wypadku konieczne jest potwierdzenie przez serwis otrzymania zgłoszenia i warunków świadczenia usługi oraz dokonanie zapłaty w ustalonym terminie. Umowa zawierana jest pod warunkiem rozwiązującym zapłaty ceny, co oznacza, że w przypadku braku zapłaty umowa ulega rozwiązaniu. W przypadku, gdy serwis przewiduje niższą cenę szkolenia, pod warunkiem dokonania zapłaty do określonego dnia, podstawą do skorzystania z tak określonej niższej ceny jest opłacenie uczestnictwa w szkoleniu do upływu terminu końcowego przedpłaty określonego przez Centrum Psychologii Sądowej.
14. Płatność za usługi Centrum Psychologii Sądowej może być dokonana w formie:
a) gotówkowej bezpośrednio w siedzibie Centrum Psychologii Sądowej,
b) kartą kredytową lub debetową w siedzibie Centrum Psychologii Sądowej,
c) kartą kredytową lub debetową online,
d) przelewu z konta bankowego,
e) przelewu internetowego.
15. Jeżeli szkolenie nie odbędzie się z winy Centrum Psychologii Sądowej, rozliczenie wpłaconej na rzecz Centrum Psychologii Sądowej należności nastąpi w trybie określonym w pkt 18 niniejszego regulaminu.
16. Centrum Psychologii Sądowej i jej upoważnieni przedstawiciele mogą poprosić uczestnika o opuszczenie szkolenia (za zwrotem pieniędzy potrąconych o wartość częściowego udziału w szkoleniu; kwota ta będzie obliczona proporcjonalnie do planowanej długości szkolenia i czasu, w którym Uczestnik brał w szkoleniu udział), w przypadku powtarzającego się regularnie nieodpowiedniego zachowania uczestnika, to jest w szczególności jeśli Uczestnik pozostaje pod wpływem alkoholu, narkotyków, używa wobec prowadzącego lub innych Uczestników słów powszechnie uznanych za obraźliwe, zakłóca przebieg wystąpień prowadzącego lub innych osób wypowiadających się podczas szkolenia i jeśli w konsekwencji zakłóca to przebieg szkolenia i oddziałuje negatywnie na proces szkolenia całej grupy. Jeżeli po zawarciu umowy i dokonaniu zapłaty okaże się, że Uczestnik nie może wziąć udziału w szkoleniu– wpłacone środki można wykorzystać w kolejnym terminie takiego samego szkolenia, a także przenieść na inne szkolenie organizowane przez Centrum Psychologii Sądowej. Zwrot wpłaconych pieniędzy nie jest możliwy poza sytuacjami przewidzianymi ustawowo.
17. Centrum Psychologii Sądowej zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia lub z przyczyn od niego niezależnych polegających na chorobie lub wypadku losowym osoby, która miała prowadzić szkolenie, rezygnacji osoby prowadzącej szkolenie w czasie uniemożliwiającym jej zastąpienie, utracie prawa do korzystania z lokalu, w którym miało się odbyć szkolenie, wystąpieniu wypadków losowych uniemożliwiających korzystanie z lokalu, w którym miało odbyć się szkolenie (w szczególności pożar, zalanie, brak dostaw mediów, np. prądu etc.). W takim przypadku uczestnicy, którzy dokonali wpłaty, mają możliwość wedle swojego wyboru: skorzystania z takiego samego szkolenia w innym terminie, wykorzystania pieniędzy na inne szkolenie organizowane przez firmę lub uzyskania zwrotu wpłaconych środków . Osoby dokonujące zakupu usług firmy Centrum Psychologii Sądowej oświadczają, że wyrażają zgodę na przesyłanie faktur VAT i korekt faktur VAT drogą elektroniczną. W związku z tym, osoby, które chcą uzyskać fakturę VAT są obowiązane do podania Centrum Psychologii Sądowej adresu email do wysyłki faktury lub jej korekty. Postanowienie to nie dotyczy konsumentów.
18. Zwrot należności uiszczonych na rzecz Centrum Psychologii Sądowej następuje po otrzymaniu przez Centrum Psychologii Sądowej podpisanej przez osobę, na której rzecz zwrot ma nastąpić, korekty faktury VAT (o ile sprzedaż była dokumentowana fakturą). Postanowienie to nie dotyczy konsumentów.
Tryb postępowania reklamacyjnego:
19. W przypadku, gdy Użytkownik uważa, że sposób realizacji usługi nie jest zgodny z umową lub też ma inne zastrzeżenia dotyczące sposobu wykonania usługi, ma on prawo do złożenia reklamacji.
20. Reklamacje należy zgłaszać w formie mailowej na adres: info@centrumpsychologiisadowej.com w terminie 14 dni od dnia wykonania usługi lub też od dnia, w którym zgodnie z umową stron usługa miała być wykonana.
21. Reklamacja winna zawierać oznaczenie klienta: imię i nazwisko, dane szkolenia, którego dotyczy umowa, oraz opis zastrzeżeń co do sposobu wykonania usługi.
22. Reklamacje będą rozpoznawane w terminie 30 dni od dnia otrzymania reklamacji. W tym terminie do Użytkownika zostanie wysłany email zwrotny zawierający odpowiedź na złożoną przez niego reklamację.
23. W przypadku, gdy Użytkownik nie zgadza się ze sposobem załatwienia jego reklamacji, przysługuje mu prawo wniesienia powództwa do sądu powszechnego.
24. Postanowienia pkt 19-23 nie mają zastosowania do konsumentów.
Wymagania techniczne konieczne dla korzystania z serwisu
25. W celu prawidłowego i pełnego korzystania z serwisu, Użytkownicy powinni dysponować:
a. urządzeniem mającym dostęp do sieci Internet;
b. przeglądarką obsługującą pliki cookies.
26. Korzystanie ze usług serwisu wymaga poprawnie skonfigurowanej przeglądarki internetowej Chrome w wersji nie niższej niż 25, Mozilla Firefox w wersji nie niższej niż 24 lub Microsoft Internet Explorer w wersji nie niższej niż 7 lub innej, w której poprawnie będzie wyświetlał się i działał formularz zamówienia.
27. W przypadku, gdy Użytkownik zamierza dokonać zakupu usługi drogą elektroniczną konieczne jest dysponowanie przez niego dostępu do konta poczty elektronicznej.
28. W przypadku niespełniania przez komputer Użytkownika parametrów technicznych opisanych powyżej, serwis lub poszczególne jego elementy mogą nie działać prawidłowo.
Postanowienia końcowe:
29. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie zastosowanie mają właściwe przepisy prawa polskiego, w szczególności kodeks cywilny, ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz inne odnośne przepisy prawa polskiego.
30. Sądem właściwym do rozstrzygania ewentualnych sporów związanych w wykonywaniem umów zawartych na podstawie niniejszego Regulaminu, jest właściwy rzeczowo sąd według siedziby Centrum Psychologii Sądowej. Postanowienie to nie dotyczy konsumentów.
31. Niniejszy regulamin stanowi integralną część umów zawieranych za pośrednictwem serwisu.
32. Użytkownika serwisu obowiązuje regulamin w brzmieniu określonym na stronie www.CentrumPsychologiiSądowej.pl Postanowienie to nie dotyczy konsumentów.
Konsumenci wyłączenia:
33. Użytkownikowi będącemu konsumentem przysługuje, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (tj. Dz.U. z 2002 r., poz. 1225), prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od jej zawarcia. Do złożenia oświadczenia wystarczające jest jego wysłanie przed upływem 10 dni od zawarcia umowy. Oświadczenie o odstąpieniu powinno być złożone na piśmie i wysłane na adres: centrumpsychologiisadowej@gmail.com.com lub drogą pocztową na adres 31-047 Kraków ulica Józefa Sarego 5/5
Wzór oświadczenia dostępny jest tutaj. Prawo do odstąpienia od Umowy nie przysługuje Użytkownikowi, jeżeli przed upływem 10 dni od zawarcia umowy wyrazi on zgodę na rozpoczęcie świadczenia usługi przez Centrum Psychologii Sądowej.
34. W przypadku konsumentów reklamacje można zgłaszać w dowolnej formie, w szczególności w formie emailowej na adres: :info@centrumpsychologiisadowej.com lub przesyłając ją listem na adres Centrum Psychologii Sądowej w terminie 14 dni od dnia wykonania usługi lub też od dnia, w którym zgodnie z umową stron usługa miała być wykonana. Reklamacja winna zawierać oznaczenie klienta (imię, nazwisko – tak by Centrum Psychologii Sądowej mogło zidentyfikować osobę składającą reklamację) oraz opis zastrzeżeń co do sposobu wykonania usługi. Reklamacje będą rozpoznawane w terminie 14 dni od dnia otrzymania reklamacji i w tym terminie Użytkownik otrzyma odpowiedź na złożoną przez niego reklamację.
35. Sądem właściwym do rozstrzygania ewentualnych sporów z Użytkownikiem będącym Konsumentem, a związanych w wykonywaniem umów zawartych na podstawie niniejszego Regulaminu, jest właściwy rzeczowo i miejscowo sąd według przepisów postępowania cywilnego.
36. Konsumentów obowiązuje regulamin w brzmieniu obowiązującym w dacie dokonywania zakupu określonej usługi.
Niniejszy regulamin obowiązuje od dnia 01.01.2018r.
Polityka prywatności
INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH PRZEZ CENTRUM PSYCHOLOGII SĄDOWEJ
Informacje zawarte w niniejszym dokumencie dotyczą przetwarzania przez CENTRUM PSYCHOLOGII SĄDOWEJ siedzibą w Kamieńcu Ząbkowickim, ul Ogrodowa 7/2, 59-230 Kamieniec Ząbkowicki, NIP 887-17-09-183, REGON 021916783 danych osobowych Uczestników szkoleń i kursów w związku z zawieranymi umowami na świadczenie usług oraz usług dodatkowych. Przekazywane informacje są zgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 – tzw. RODO).
Niezależnie od obowiązujących przepisów prawa, prawidłowe przetwarzanie Państwa danych osobowych według najwyższych standardów, z poszanowaniem i ochroną Państwa prywatności jest dla naszej firmy sprawą najwyższej rangi. Wobec powyższego chcemy dostarczyć Państwu szczegółowych informacji dotyczących jakie dane osobowe są przetwarzane i w jakim celu, jakie przysługują Państwu prawa w związku z przetwarzaniem, okresie przechowywania danych osobowych, odbiorcach Państwa danych
osobowych.
Administrator danych osobowych
Administratorem Państwa danych jest CENTRUM PSYCHOLOGII SĄDOWEJ z siedzibą w Krakowie przy ulicy Aleja Powstania Warszawskiego 15, 30-553 Kraków, która decyduje o tym w jakim celu i w jaki sposób będą wykorzystywane Państwa dane osobowe. Informacje o przetwarzaniu Państwa danych osobowych możecie Państwo uzyskać pod niżej
wskazanymi danymi kontaktowymi: Dane kontaktowe do Administratora:
– adres pocztowy: Centrum Psychologii Sądowej z siedzibą w Krakowie przy ulicy Aleja Powstania Warszawskiego 15, 30-553 Kraków– adres e – mail: info@centrumpsychologiisadowej.com
– telefon: 788-553-740
Administrator nie korzysta z usług inspektora ochrony danych.
Cele przetwarzania danych osobowych
Państwa dane osobowe są przetwarzane w celach:
1. wykonania zawartej z Państwem umowy;
2. zabezpieczenia i dochodzenia roszczeń oraz zabezpieczenia i ochrony przed roszczeniami ze strony Państwa i osób trzecich;
3. obsługi zgłoszeń kierowanych do nas przez Państwo przez Formularz Kontaktowy;
4. podejmowania działań przed zawarciem umowy (np. przyjmowanie zamówień na świadczenie usługi, obsługa zleceń i wniosków, rozpatrywania reklamacji);
5. wypełnienia prawnych obowiązków ciążących na administratorze danych oraz realizacji zadań w interesie publicznym (np. rozliczanie dofinansowania, przechowywanie dokumentacji podatkowej i rachunkowej);
6. wynikających z prawnie uzasadnionych interesów Administratora, którymi są prowadzenie wobec Państwa działań marketingowych, w tym marketingu bezpośredniego własnych usług Administratora, kontaktowanie się z Państwem w celach związanych z działaniami
marketingowymi poprzez dostępne kanały komunikacji (e – mail oraz telefon);
7. marketingowych, nie wynikających z prawnie usprawiedliwionych interesów realizowanych przez Administratora (np. marketing usług i produktów podmiotów trzecich, marketing własny niebędący marketingiem bezpośrednim);
8. organizowania promocji oraz programów lojalnościowych.
Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych
Podstawami prawnymi przetwarzania danych są:
1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), w szczególności art. 6 tego rozporządzenia ustanawiający ogólne zasady zgodności przetwarzania danych;
2. zgoda – w sytuacjach gdy Administrator jest uprawniony lub zobowiązany do przetwarzania danych na podstawie wyraźnej zgody i wynika to z wcześniej powołanych aktów prawnych.
Zgodę na przetwarzanie danych osobowych możecie Państwo wycofać w dowolnym momencie w ten sam sposób w jaki ją Państwo wyraziliście.
Odbiorcy danych
Państwa dane osobowe w trakcie ich przetwarzania mogą być ujawniane następującym kategoriom odbiorców:
1. Państwu oraz osobom przez Państwa upoważnionym;
2. upoważnionym przez Administratora osobom zatrudnionym u Administratora;
3. podmiotom przetwarzającym dane na zlecenie i w imieniu Administratora oraz osobom upoważnionym, zatrudnionym w tych podmiotach, w związku z korzystaniem z usług księgowych, prawnych, windykacyjnych, informatycznych, marketingowych;
4. stronom trzecim – w przypadku uzyskania Państwa zgody na przekazanie danych (np. w razie przekazania danych w celach marketingowych, w razie sprawdzenia Państwa wiarygodności w Biurze Informacji Gospodarczej, w przypadku realizacji polecenia zapłaty) lub w przypadku korzystania przez Administratora z przysługujących praw (np. w razie cesji wierzytelności wraz z
przekazaniem danych osobowych związanych z wierzytelnością);
5. organy publiczne, które mogą otrzymywać dane w przypadkach innych niż w ramach konkretnego postępowania prowadzonego zgodnie z prawem Unii lub prawem polskim.
Przekazywanie danych do państw trzecich
Administrator nie przekazuje Państwa danych poza teren Polski. Okresy przechowywania danych
Dane osobowe są przechowywane:
w przypadku gromadzenia danych osobowych na potrzeby realizacji zamówienia lub zawarcia umowy (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. b RODO): od momentu zebrania danych przed zawarciem umowy w celu jej zawarcia lub od momentu zebrania tych danych w trakcie
zawierania umowy lub od momentu zebrania tych danych w trakcie trwania umowy (w razie uzupełnienia lub aktualizacji danych w trakcie trwania Umowy) do czasu rozwiązania umowy lub realizacji umowy po momencie jej rozwiązania (np. rozpatrywanie reklamacji);
w przypadku gromadzenia danych osobowych w celu wypełniania obowiązków wynikających z przepisów prawa lub w związku z realizacją zadań w interesie publicznym (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. c i e) przez okres realizacji obowiązków i zadań wynikających z poszczególnych przepisów prawa;
w przypadku przetwarzania danych osobowych w celach wynikających z prawnie uzasadnionych interesów Dostawcy Usług (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f) dane będą przechowywane nie dłużej niż w okresie sześciu lat od momentu rozwiązania umowy lub do momentu wniesienia uzasadnionego sprzeciwu wobec przetwarzania w takim celu;
w przypadku gromadzenia danych osobowych na podstawie zgody (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. a lub f RODO): od momentu wyrażenia zgody na przetwarzanie danych nią objętych (również w trakcie realizacji umowy) do momentu zgłoszenia sprzeciwu względem ich przetwarzania w tym celu lub do momentu cofnięcia zgody lub do momentu kiedy sami ustalimy, że się
zdezaktualizowały.
W każdym momencie przetwarzania danych osobowych Administrator kieruje się zasadami ograniczenia celu, minimalizacji danych i ograniczonych okresów przetwarzania.
Kategorie Państwa danych, które przetwarzamy
Podanie następujących danych jest warunkiem zawarcia umowy i wykonania usługi:
– imię i nazwisko, nazwa firmy i numer NIP w chwili żądania wystawienia faktury VAT oraz adres zamieszkania lub siedziby, data urodzenia uczestnika kursu. Konsekwencją niepodania wyżej wymienionych danych, która są warunkiem zawarcia umowy jest brak możliwości jej zwarcia.
Podanie następujących danych jest wymogiem umownym, ale nie jest warunkiem zawarcia i realizacji
umowy:
– adres e – mail, numer telefonu.
Konsekwencją braku podania danych, które nie są warunkiem zawarcia umowy jest brak możliwości wykorzystania tych danych dla celów związanych z ich zbieraniem (np. kontaktu, przedstawienia ofert marketingowych.
Państwa prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych
Przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do treści jego danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. Dodatkowo mają Państwo prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do przenoszenia danych. Realizacja wymienionych w niniejszym akapicie praw odbywa się zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) – w
oparciu o definicje i mechanizmy opisane w tym rozporządzeniu.
W przypadku gdy Dostawca Usług przetwarza dane osobowe na podstawie zgody Abonenta, Abonent ma prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
Abonent ma prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych przez ogólne rozporządzenie o ochronie danych, a w szczególności na podstawie art. 77 tego rozporządzenia. W Polsce Organem nadzorczym od 25 maja 2018 r. jest Urząd Ochrony Danych Osobowych.
Kategorie danych. Wymóg podania danych. Konsekwencje braku podania danych.
Dostawca Usług informuje, że podanie następujących danych jest wymogiem umownym i jednocześnie warunkiem zawarcia Umowy: imię, nazwisko, rodzaj i numer dowodu tożsamości, PESEL, miejsce zamieszkania, miejsce świadczenia usług, adres korespondencyjny. Podanie innych danych, takich jak:
numery telefonów kontaktowych, adresu poczty elektronicznej jest wymogiem umownym, ale nie jest warunkiem zawarcia lub realizacji Umowy. Podanie wszystkich danych jest dobrowolne. Konsekwencją braku podania danych, które są warunkiem zawarcia umowy jest brak możliwości zawarcia z Dostawcą Usług Umowy. Konsekwencją braku podania danych, które nie są warunkiem zawarcia umowy jest brak możliwości wykorzystania tych danych dla celów związanych z ich zebraniem (tj. np. kontaktowanie się z Abonentem za pomocą tych danych w celu realizacji umowy, możliwość przedstawienia ofert marketingowych).
Pozostałe informacje/oświadczenia
Dostawca Usług informuje Abonenta, iż dla celów naliczania opłat za Usługi, dla celów rozliczeń międzyoperatorskich, jak również, na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawa, dla celów marketingu usług lub świadczenia usług o wartości wzbogaconej przetwarza dane transmisyjne obejmujące m.in. dane o numerze użytkownika wywoływanego i wywołującego, rodzaj i czas połączenia,
dane o jakości połączenia, dane o wysokości rachunku oraz dane wskazujące położenie geograficzne urządzenia końcowego. Powyższe dane są przetwarzane w okresie obowiązywania Umowy lub zgody, a po jej zakończeniu w okresie dochodzenia roszczeń, nie później niż do czasu ich przedawnienia lub wykonywania zadań lub obowiązków przewidzianych w przepisach prawa.
Informacje końcowe
Zasady opisane w dokumencie mają zastosowanie od 25 maja 2018 r. – tj. od dnia rozpoczęcia stosowania RODO.
Przy formułowaniu powyższych informacji kierowaliśmy się tym, aby były one w jak największym stopniu konkretne i precyzyjne (w tym zgodne ze ścisłymi pojęciami i definicjami ustanowionymi przez RODO), a zarazem, proste, jasne i zrozumiałe. W celu stałego zapewnienia tego oraz w związku ze zmieniającymi się często przepisami prawa zastrzegamy sobie prawo do ciągłego poprawiania i
udoskonalania formy i treści tych informacji. Zdajemy sobie sprawę, że niniejszy materiał jest obszerny, dlatego w razie jakichkolwiek uwag, pytań czy wątpliwości (w szczególności związanych z przetwarzaniem przez nas danych osobowych w konkretnych celach i sytuacji) prosimy o kontakt z inspektorem ochrony danych Vectra: iod@vectra.pl.
Pełny tekst ogólnego europejskiego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) znajdziecie Państwo na
stronie: https://www.giodo.gov.pl/pl/569/9276